Hick kuralı tarifi; “Tüketicilere sorsak herhangi bir üründe daha fazla özellik isterlerdi ama söylediklerini yapsak satın almazlardı.”

Hick Kuralı, müşteri deneyimini en basit ve en akışkan hale getirmek üzerine kurulmuş. Tüketicinin zihnini fazla yormadan sonuca ulaştırmak ve bunu yaparken sizi farklılaştıran özellikleri de korumak gerektiği düşünülüyor.

Netflix, Starbucks, Instagram gibi pek çok markanın ilham aldığı bu kural, bir ürünü kullanabilmek için gereken temel özellikleri tutarken, ekstra özellikleri ise eğer müşteri kararında büyük bir değişiklik yaratmıyorsa eklememekten yana.

Benzer bir şekilde Instagram’daki kaydırma özellikleri, Netflix’te en çok izlenenler bölümü, Spotify’da sizin için hazırlanan playlistler, bu kurala bağlı olarak keşfetme deneyiminizi daha da basitleştirmek ve kolayca keyif alabilmeniz için dizayn edilmiş durumda.


1951 yılında İngiliz profesör William Hick gerçekleştirdiği deneyde, seçenek sayısının reaksiyon zamanını artırdığını kanıtladı.


Ve bu buluş, kullanıcı deneyimi alanında birçok markaya ilham verdi. Deneyimlerini bu şekilde geliştirme konusunda da başarılı oldu.


Uber: “İnsanlara sorsaydık muhtemelen şöförünü seçebilmek isterdi, fakat bu onların uygulamayı daha zor kullanmalarına sebep olurdu.


Uber, Hick kuralına uygun olarak, kullanıcılarının en basit şekilde bir yerden bir yere gitmesini sağladı.

Araç çağırmak için sadece 2 dk;

01. Gidilecek lokasyon

02. Alınacak lokasyon

03. Araba türü

04. Onaylama


Ve böylelikle;

01. Herkes Tarafından Kullanılabilir;

Uygulama basit ve anlaşılır hale gelerek herkese hitap edecek şekilde genişler.


02. En Hızlı Şekilde Sonuca Götürür;

Uygulamalar, vaatleriyle kullanıcı çeker. Hick kuralı ile bu vaatlerini mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirerek kullanıcıları memnun eder.


03. Karar Vermeyi Kolaylaştırır;

Çok seçenek, çok fazla karar almayı gerektirir. Karar veremeyen bir kullanıcı, uygulamalar için hiçbir zaman karlı değildir.


04. Deneyim Yolculuğunu Bozmaz;

Kullanıcıların dikkat süresi hiç olmadığı kadar az, bu nedenle hizmeti çabuk, kolay ve doğru şekilde almak her zamankinden daha önemli.


Kısaca;

Müşterilerinizin kafasını karıştırmayın. Onları doğru hizmetle, en hızlı şekilde sonuca götürün ve bunu çok basit bir akış ile halledin.


Markanızı büyütmek için konuşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir