Hikâye anlatım tekniklerinde arketip, karakterin düşünce tarzını ve davranışlarını tutarlı bir şekilde aktarmak için kullanılır. Markalar da bu kavrama iletişim bütünlüğünü sağlamak amacıyla stratejilerinde yer verir. Arketip, markalar için müşterisi ile ilişki türünün seçilmesidir.

Kelime anlamıyla “kalıp, şablon, ilk tip” şeklinde ifade edilen arketipler, gerçekte insan kültürünü oluşturan yapıtaşlarıdır. İnsanlar uzun dönemler boyunca karşılaştığı benzer olayları bir süre sonra belli davranış kalıplarına oturtmuş ve bu kalıpları kuşaklar boyunca aktarmaya başlamıştır. Habil ve Kabil, Havva ile Âdem, Romeo ve Juliet, Ferhat ile Şirin bu arketiplerin örneklerinden birkaçıdır.

Arketipler, bir markanın kategori içerisinde rakiplerinden iletişim alanında farklılaşmasını ve müşteri deneyiminin tutarlılığını sağlarken, stratejide belirlenen markanın var olma amacını ve değerlerini bir bütünlük içinde yansıtmasını sağlar. Böylelikle markalar, kitlesi ile birlikte duygusal yoğunlukta ve kolay anlaşılır ilişkiler kurar.

Instagram hesabı için: https://www.instagram.com/into.human/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir